-
Blixtljus blå
EBS
Blixtljus av Xenonmodell.700-108B
Logga in för pris -
Blixtljus orange
EBS
Blixtljus av Xenonmodell.700-108O
Logga in för pris -
Blixtljus röd
EBS
Blixtljus av Xenonmodell.700-108R
Logga in för pris -
Brandlarmscentral NEON 2
PARADOX
Brandlarmscentral med brandkårsnyckel och 2 sektioner.600-702
Logga in för pris -
Brandlarmscentral NEON 4
PARADOX
Brandlarmscentral med brandkårsnyckel och 4 sektioner.600-704
Logga in för pris -
Brandlarmscentral NEON 8
PARADOX
Brandlarmscentral med brandkårsnyckel och 8 sektioner.600-708
Logga in för pris -
Brandlarmsklocka Strobell combination unit
Vimpex
Brandlarmsklocka med blixljus.600-714
Logga in för pris
Brand och utrymning
Det finns många skäl att installera ett bra brandlarm och utrymningslarm. Dels finns det krav på brandlarm för vissa anläggningar i Boverkets byggregler, men även försäkringsgivare kan ställa krav på brandlarm. Brandlarm installeras förstås också ofta på eget initiativ för att skydda sin anläggning.
En bra brandlarmsanläggning upptäcker snabbt en brand, och larmar så att utrymning kan ske och räddningstjänst tillkallas. Ju tidigare en brand upptäcks desto bättre är möjligheten att släcka den.
Utrymningslarmet har till syfte att initiera utrymning av en byggnad, vilket kan behövas av flera anledningar än bara brand: till exempel gasutsläpp, syrebrist, bombhot eller annan fara som hotar.
För att aktivera ett brandlarm och generera en larmsignal behövs en detektor för att upptäcka brand. Detektorn kan också aktivera ett släckningssystem eller utrymningslarm. två vanliga typer av branddetektorer är:
Rökdetektorer
Värmedetektorer